Програм Generation Change је младим људима пружио јединствену платформу за повезивање, сарадњу и иновације, као и прилику за развој својих идеја и за кампању на друштвеним мрежама која им је омогућила да допру до преко 5 милиона људи.
Ове године, око 600 младих људи учествовало је у Generation Change програму, од којих су 23 студента, са свих 8 јавних универзитета, учествовала у дигиталном такмичењу на друштвеним мрежама ЕУ у БиХ. Подијељени у четири тима, учесници су сарађивали на креирању занимљивих видео сценарија, радећи заједно са професионалним продукцијским тимом, како би реализовали своје идеје.
Кратки видео записи које су тимови креирали у фокус су ставили разноврсне аспекте Босне и Херцеговине, нудећи различите перспективе о потенцијалу земље у Европској унији. Теме су варирале од културне баштине и традиције до очувања околине, туризма и великог потенцијала које становништво БиХ посједује.
Тим Нанулице, који су чиниле студентице са Факултета пословне економије Бијељина Универзитета у Источном Сарајеву и Економског факултета Универзитета у Сарајеву, освојио је срца публике на друштвеним мрежама и срца жирија својим видеом "Повезани кроз добро – Повезани кроз кораке".
Видео приказује јединствену културу и наслијеђе Босне и Херцеговине које повезује људе кроз генерације. Видео је постигао импресивне резултате са 2.1 милиона прегледа, досегнувши око 800.000 људи, уз приближно 30.000 интеракција на друштвеним мрежама.
Иначе, процес селекције Generation Change учесника започео је низом занимљивих студентских дискусија одржаних у неколико градова, укључујући Тузлу, Сарајево, Мостар и Бањалуку, којим су присуствовали и студенти из Бихаћа, Бијељине и Зенице. У разговорима су учествовали шеф Делегације ЕУ и специјални представник ЕУ у БиХ, амбасадор Јохан Сатлер, амбасадори земаља чланица ЕУ, различити стручњаци и омладински активисти.
Свечаност проглашења побједника је одржана у Сарајеву, након чега су побједници имали прилику да отпутују у Брисел, гдје су могли да представе свој рад и да се упознају са радом и начином функционисања Европске уније, те да се састану са бројним представницима ЕУ.
Јована Перић, студент Факултета пословне економије у Бијељини, рекла је да је ово искуство било другачије и занимљивије од свега у чему су до сада учествовали, да је енергија била веома пријатељска и позитивна, што их је подстакло да покажу свој потенцијал и креативност.
Наше награђене студенткиње су биле на студијском путовању у Бриселу у периоду од 25.08.2024. до 29.08.2024. године.
За четири дана боравка у Бриселу наши студенти су имали прилику да се састану са бројним представницима ЕУ, да посјете Европски парламент и друге институције ЕУ, да обиђу Кућу европске историје, да посјете Мисију Босне и Херцеговине у Европској унији, али и да посјете друге знаменитости и обиђу Брисел, те стекну нова пријатељства и непроцјењива искуства којима су свакако обогатили своје студентске дане.